VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Son Haber Saati - sonhabersaati.com

@ Haber Tarihi : 25 Ocak 2019 00:42:14

3 Yorum

Kez Okundu.

HERKES KENDİ DİLİYLE İBADET ETMELİ

HERKES KENDİ DİLİYLE İBADET ETMELİ

Bu tabir, Kur’ an’ a ait bir tabirdir. Son kutsal kitabı incelediğimizde anlıyoruz ki her insanın kendini ifade ederken ve daha da önemlisi anlayarak ifade ederken bildiği dili kullanması gerekmektedir. Bilinmelidir ki anlamada açıklık ve seçiklik önemlidir. Çünkü İnsanların, duygu ve düşüncelerini bir başkasına en güzel şekilde anlatacağı dil, şüphesiz ki kendilerini en iyi şekilde ifade edeceği dildir, dersek; buna kimse itiraz etmez. Daha da önemlisi kullandığımız dili anlıyor olmanın önemini de asla unutmamalıyız. Çünkü konuşmak veya dile getirmek anlıyor olmak için yeterli olmayabilir.  Söz konusu Allah’ a ibadet olunca; neden başka bir dil kullanıldığı ise yüzyıllardır bir muamma olmuştur.
Oysaki Yüce Yaratıcı, üstelik son Peygamberine dile getirdiği ayetlerde bunun muamma olmaktan çıkarmış durumdayken. Kur’ an-ı Kerim’ de; her insanın ve her inananın kendi diliyle konuşması, kendini ifade etmesini belirten işaretler varken.  Haliyle hayatın içinde olan ibadetlerini yaparken de bu dili kullanmanın gerekliliği kendini göstermiş oluyorken…
 Ne diyor Yüce Yaratıcı!..
 İbrahim suresi 4. Ayet;
Biz, görevlendirdiğimiz her resulü ancak kendi toplumunun diliyle gönderdik ki, onlara açık seçik beyanda bulunsun. Bunun ardından, Allah dilediğini saptırır, dilediğini de iyiye ve güzele kılavuzlar. Azîz'dir, Hakîm'dir O! Bu yüzdendir ki şunu diyebiliyoruz; Allah’ a ibadet ederken yakarışımızın samimiyetini anlamak ve anlatabilmek için kendi dilimizi kullanmanın gerekliliği kaçınılmazdır.  Şüphesiz ki her şeyin doğrusunu Allah bilir.

Yazan: Erkan Şahin
 

Ertunç olcar 27 Ocak 2019 11:38:24 Cevap Yaz
(7)
(0)
Yazarımız canım abim cok güzel konuşmuş yazmışsın diline yüreğine eline sağlık hep destekçinim
Adınız Soyadınız
Kapat
Adriane Rangel 10 Şubat 2019 09:54:43 Cevap Yaz
(4)
(0)
Belo texto que trata de forma respeitosa algo tão universal e tão singular ao mesmo tempo que é a diversidade dos idiomas. Sábias palavras!
Adınız Soyadınız
Kapat
Sinan Şahin 27 Ocak 2019 18:58:33 Cevap Yaz
(1)
(0)
Erkan beyciğim evet Allah’a dua ederken yalvarırsın herkes kendi dilini kullanmalı ama bu demek değildir ki kuran ve ezan Türkçe okunsun. Ben birde şunu anlamıyorum Allah’ın yaratmış olduğu insanoğlunu anlamak için İngilizce Almanca Fransızca öğrenmek için uğraşıyoruz da niye onları yaratan Allah’ı anlamak için Arapçayı öğrenmiyoruz, öğrenmek isteyeni de dışlıyoruz?
Adınız Soyadınız
Kapat
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
Yazar Bilgisi

Erkan Şahin Erkan Şahin erkansahinsanlikgmail.com Tüm Yazıları

BENZER HABERLER