VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
KÜNYE
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Son Haber Saati - sonhabersaati.com

@ Haber Tarihi : 20 Mart 2019 10:42:20

0 Yorum

Kez Okundu.

Tüm iPhone’ların atası ortaya çıktı

Apple’ın kurucusu ve CEO’su olan Steve Jobs, ilk iPhone modelini 2007 yılında tanıtmıştı. Jobs, tanıtım etkinliğinde “bugünü iki buçuk senedir bekliyorum” açıklamasını yapmıştı. Apple, iPhone’u iki buçuk yıl boyunca gizli bir şekilde geliştirmiş ve şirket çalışanları bile cihazı ‘M68’ ve ‘Purple 2’ kod adıyla biliyordu. Telefon o kadar iyi bir şekilde gizlendi ki cihazın üzerinde çalışan mühendisler bile son halinin nasıl olacağını tam bilmiyordu.

Bu gizliliği sağlamak tabi ki kolay değildi ancak Steve Jobs, her şeyi çok önceden tasarlamıştı. İlk iPhone’u bu kadar gizli tutabilmek için özel ve geniş bir anakart oluşturuldu ve iPhone’un tüm parçaları bu anakarta yerleştirildi. İsminin gizli kalmasını isteyen ve kendisine Red M Sixty ismini veren kaynak tarafından ilk iPhone prototipinin fotoğrafı paylaşıldı. İşte dünya akıllı telefon sektörünü tamamen değiştiren cihazın ilk prototipi.

’Tüm

İlk bakışta kırmızı iPhone M68 prototip kartını 10 sene önceki bir bilgisayarın bir parçası sanabilirsiniz. Neredeyse aynı boyutlara sahip olan kartın tek farkıysa üzerindeki aksamları diyebiliriz.

’Tüm

’Tüm

Kartın üzerinde göze ilk çarpan şey tabii ki de bir ekranın varlığı oluyor. Bundan sonra bir SIM kart yuvasının yanı sıra Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısını sağlayan antenleri görmek de mümkün. Kartın merkezindeyse iPhone’un kalbi diyebileceğimiz Apple’ın uygulama işlemcisi bulunuyor. Samsung K4X1G153PC olarak adlandırabileceğimiz bölümde Apple, iPhone’un işletim sistemini çalıştırabilmek için Samsung’un 620 MHz ARM işlemcisini kullandı.

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER